Okna w domu

Popularność szkła

Trudno wyobrazić sobie dzisiejsze budownictwo mieszkaniowe bez uwzględnienia tego znanego materiału którym jest szkło. Jak często zastosowanie ma on w budowaniu domów? Zapraszamy do lektury!

Szkło jest znane budowniczym już od wielu stuleci. W naszych czasach dzięki nieustannie rozwijającej się technologii przemysłowej możliwe staje się jeszcze lepsze korzystanie z tego ciekawego materiału. W mnóstwie stosuje się nie tylko tradycyjne szkło, lecz także laminowane szkło, szkło hartowane oraz szkło dekoracyjne. Od kilkudziesięciu lat często stosowanym materiałem stanowiącym zastępnik szkła jest poliwęglan, niemniej szkło w dalszym ciągu jest budulcem niezwykle popularnym.

Budownictwo we Wrocławiu
Rozmyślając nad wykorzystaniem szkła w budowie nowoczesnych domów naturalnie w pierwszej kolejności zapewne przypomną nam się okna. I to prawda – w rozmaitych przegrodach tego rodzaju szkło stosuje się najczęściej. Dobrze byłoby jednak wiedzieć, że dzisiaj sprzedawane okna ze szklanymi szybami są dużo bardziej zaawansowane niż jeszcze kilkadziesiąt lat temu. Dlaczego? Otóż kwestia rozchodzi się właśnie między innymi o wykorzystywane szkło. Obecnie powszechnie montuje się okna składające się z kilku sklejonych ze sobą cienkich warstw, dzięki czemu są one jeszcze mocniejsze na uszkodzenia mechaniczne. Ogromnym plusem klejonego szkła jest też skuteczniejsza izolacja termiczna. W czasach zapotrzebowania na budynki energooszczędne okna o niskiej przepuszczalności termicznej pełnią niezwykle istotną rolę. W kwestii własności izolacyjnych szkła dobrze jest także pamiętać o izolacji akustycznej. Nowoczesne warstwowe szkło wydajnie wygłusza dom, a wtedy nawet mieszkając w sercu dużego miasta można cieszyć się relaksem i ciszą.

Naturalnie budowa okien to nie jedyne zastosowanie szkła w polskich domach. Szkło w architekturze jest też bardzo chętnie uwzględniane do montowania rozmaitych zadaszeń:

  • zadaszenia tarasów we Wrocławiu,
  • daszki szklane,
  • zadaszenia balkonów, itd.

Ze szkła tworzy się także wspaniale prezentujące się drzwi, balustrady a nawet ścianki działowe. Szkło odznacza się wspaniałą ,zdolnością, podnoszenia walorów estetycznych obiektu, w którego architekturze jest zaprojektowane.

A poniżej film ukazujący jak może wyglądać proces tworzenia lustra:

Szklarstwo Wrocław
Szkło towarzyszy nam nie tylko na etapie samej budowy budynku, ale też w trakcie urządzania jego wnętrza. Często być może nie zwracamy na to uwagi, ale rzeczywiście korzystamy z różnego rodzaju szkła niemal na każdym kroku. Jednym z najpopularniejszych zastosowań szkła w polskich mieszkaniach są lustra. Oczywiście nie sposób wyobrazić sobie bez chociażby jednego lustra łazienki oraz przedpokoju. Niemniej jak najbardziej stosuje się je również w sypialniach, salonach, a nawet kuchniach. A odnośnie urządzania kuchni – co raz bardziej popularne są szklane kuchenne panele, które instaluje się na ścianach w zastępstwie tradycyjnych płytek. Hartowane szkło jest odporne na wyższe temperatury i łatwe w utrzymaniu w czystości dlatego znakomicie odnajduje się w takiej roli.
I jeszcze jeden film ukazujący pracę szklarza. Tym razem jest to produkcja szkła dekoracyjnego: