Elegancki dywan w salonie, pokoju dziennym

Jak wybrać dobrze dywan do mieszkania?

Urządzając salon sporo osób planuje zakup dywanu. Na co zwracać uwagę na etapie wyboru dywanu do mieszkania? W tym artykule publikujemy kilka ciekawych podpowiedzi.

Dywany są bardzo powszechnym w Polsce elementem wyposażenia wnętrza. Chętnie uwzględnia się je w przytulnych pomieszczeniach mieszkalnych. Są uwzględniane zarówno w aranżacjach nisko budżetowych jak i w ekskluzywnych projektach wnętrz z najwyższej klasy. Jednak najczęściej kupuje się dywany do pokoju lub sypialni. O czym pamiętać wybierając dywan? Uwzględniając dywan warto mieć wiedzę na temat różnych nieskomplikowanych zasad, którymi warto się kierować podczas zakupów. W pierwszej kolejności planujemy rozmiar dywanu.

Dywan powinien harmonijnie komponować się z meblami, często znakomitym rozwiązaniem okazuje się dywan, na którym na brzegach są usytuowane meble, dzięki temu wszystkie te elementy stanowią uporządkowaną kompozycję. W sytuacji planujemy uwzględnić duży dywan obejmujący całą przestrzeń warto pamiętać, aby został on położony tak, aby od ścian dzieliła go odległość pozwalająca na swobodne otwieranie drzwi.  Sprawdzoną praktyką okazuje się także unikanie miejsc, w których chodząc po pokoju jedną nogą stawalibyśmy na dywanie, a drugą po gołej podłodze, gdyż powoduje to dyskomfort.
Jeżeli dywan planowany jest pod stołem w kuchni, koniecznie musi być on na tyle duży, by w całości stały na nim krzesła (także, kiedy są odsunięte od stołu). W większych pomieszczeniach na ogół lepiej jest zastosować kilka mniejszych dywaników wprowadzających podział na tematyczne strefy. To zaledwie kilka wskazówek, ale faktycznie pomagają one mądrze podjąć decyzję.

A jaka kolorystyka?

Dobierając kolor dywanu, warto najpierw pomyśleć także nad tym, w jakiej mierze będzie on narażony na zanieczyszczenia (np. czy są dzieci, czy po mieszkaniu będzie się przemieszczać się w butach, lub, alby czy w domu będą przebywać psy lub inne zwierzęta) – na jednych kolorach ubrudzenia widać mocniej, na innych bardzo niewiele. Są tacy, którzy nawet dobierają kolory dywanu do sierści posiadanego czworonoga :).

Czym się kierować podczas wyboru dywanu:

  • Jedną z prawidłowych metod wyboru dekoru jest wzięcie pod uwagę, czy pomieszczenie jest skutecznie naświetlone. Jeśli zależy nam na tym, żeby salon był jak najbardziej doświetlony, niewątpliwie dobrze spisze się jaśniejszy dywan odbijający promienie słoneczne.
  • Najczęściej stosuje się dywany kontrastujące z barwą podłogi
  • Przed zamówieniem dywanu można zastanowić się też, czy dywan będzie odgrywał główną rolę w aranżacji (przykuwał spojrzenie) czy będzie stanowić po prostu funkcjonalne tło dla całościowej aranżacji.
  • Powinniśmy także brać pod uwagę, że zbyt duże nasycenie wzorami całej aranżacji może sprawić, że wnętrze będzie przytłaczać.
  • Warto zapoznać się z materiałami na temat metod komponowania barw w projektach wnętrz.

Wybierając dywan do pokoju dziennego na pewno będziemy także musieli podjąć decyzję odnośnie jego kształtu i gęstości runa. Dywan o odpowiednio dobranym kształcie może mieć także wpływ na to jak optycznie będziemy odbierali przestronność w pomieszczeniu. Oczywiście gęste i wysokie runo będzie najprzyjemniejsze w dotyku (tzw. dywany z długim włosem), ale z drugiej strony łatwiej jest dbać o schludność dywanu z krótszym runem.

Źródło zdjęć aranżacji: https://www.kochamydywany.pl/dywany-dla-dzieci

A poniżej prezentacja dywanów Agnella