kask z tworzywa sztucznego

O materiałach w budownictwie – tworzywa syntetyczne

W ostatnich dziesięcioleciach w Polsce niesamowicie rozwinął się rynek syntetycznych tworzyw. Różnego rodzaju tworzywa sztuczne są aktualnie bardzo często stosowane w budownictwie. Z jakiego powodu?

W rozmaitych gałęziach budownictwa nieustannie szuka się surowców, które pozwalałyby zmniejszyć choć trochę koszty inwestycji. Szybki wzrost techniczny w ubiegłych wiekach się na zwiększenie globalnej produkcji przeróżnych tworzyw sztucznych. Jak nazwa wskazuje są to środki nieistniejące w środowisku naturalnym, a wyróżniające się szczególnymi, istotnymi dla ludzi właściwościami.

Do najczęściej wykorzystywanych w polskim budownictwie należą np.: poliestry, poliwęglany, polisyterny, pcv, polipropyleny, poliizobutyleny, żywice poliuretanowe itd Wszystkie tworzywa sztuczne używane w przemyśle budowlanym na ogół cechują się charakterystycznymi parametrami. Są to na przykład: łatwość produkcji w wielkich ilościach niepodatność na korozję, lekkość, gładkość, wytrzymałość na wilgoć, bardzo dobre parametry izolacyjne, higieniczność itp. Tworzywa tego typu w budownictwie mają sporo funkcjonalnych zastosowań. Wykorzystuje się je do realizacji m.in: izolacji, peszli, okien, tapet ściennych, rynien, paneli podłogowych, systemów przeciwpożarowych, silikonów, dachów, ścian, elementów konstrukcyjnych, itp…. Na prawdę nawet jeśli nie są zauważane gołym okiem, to tworzywa sztuczne mają swoje zastosowanie praktycznie w każdej gałęzi przemysłu budowlanego.

 

Poliwęglan

Jednym z popularnie wykorzystywanych tworzyw sztucznych jest poliwęglan. Na ogół jest on używany w formie mocnych przezroczystych tafli. Przyjmuje się go do realizacji różnej wielkości zadaszeń i ścian. Odróżnia się od najczęściej wykorzystywanego szkła nie tylko lekkością, ale też odpornością na uszkodzenia mechaniczne. Na ogół stosowany jest poliwęglan lity. Używany jest on także do wykonywania elementów reklamowych. Będąc tak atrakcyjne właściwości wytrzymałościowe poliwęglan dodatkowo jest całkiem niedrogim i dość dostępnym materiałem budowlanym. Jednocześnie z uwagi na niską wagę jest prosty w magazynowaniu.

PET

Jeszcze innym często używanym na świecie tworzywem sztucznym jest tzw. PET. Jest to politereftalan etylenu. Posiada ono naprawdę niesamowicie duże zastosowanie. Do niewątpliwych cech tego artykułu należą np.: twardość, obojętność chemiczna, duża udarność, łatwość w obróbce, mała chłonność wody, wytrzymałość na korozję, szeroki zakres temperatur stosowania, a także bezpieczeństwo dla zdrowia. PET doskonale nadaje się do recyklingu. Płyty wykonane z tego tworzywa skutecznie są wykorzystywane np. wszędzie tam, gdzie pożądana jest ochrona przed czynnikami atmosferycznymi.

Wpis opracowany z zastosowaniem materiałów informacyjnych wziętych ze strony internetowej https://techplast.group/ .