Inteligentny dom

Jak dobrać grzejniki do instalacji co

Przewidując przebudowę starej instalacji grzewczej, lub zaprojektowanie nowej, szukamy, możliwie najlepszych pomysłów. Pragniemy, żeby w naszym domu ciepło było równomiernie rozprowadzone po całym mieszkaniu, a grzejniki były jak najwydajniejsze. Jak więc prawidłowo dobrać grzejniki do już istniejącej instalacji grzewczej?

Gdy chodzi o same możliwości grzewcze, to metal, z jakiego wykonany jest nasz grzejnik, nie robi w zasadzie różnicy. Zarówno grzejniki aluminiowe modułowe, jak i stalowe grzejniki dobrze emitują energię cieplną. Nie oznacza to oczywiście, że wszystko jedno, jakie grzejniki kupimy bo i tak będzie dobrze, niekoniecznie.

Grzejniki aluminiowe często nie mają zastosowania do instalacji z elementami miedzianym. Producenci zazwyczaj nie chcą wtedy udzielać gwarancji na taki grzejnik, gdyż połączenie aluminium i miedzi skutkuje korozją chemiczną. Rezultat jest taki, że aluminium się utlenia natomiast połączenia gwintowane się rozszczelniają, natomiast miedziane rury pokrywają się nalotem.

Dobierając grzejniki musimy też wziąć pod rozwagę, czy nasza instalacja będzie zamknięta, czy otwarta. Do otwartej dostaje się powietrze, który z czasem niszczy stal. W takim wypadku, najlepiej będzie zaplanować grzejniki z aluminium, ponieważ on mają zastosowanie zarówno do zamkniętych, jak i otwartych instalacji centralnego ogrzewania.

Stalowe czy aluminiowe?

Stalowe grzejniki, są znakomitą ideą, jeżeli szczególnie zależy nam na lepszym wykorzystaniu przestrzeni w domu. Wśród grzejników stalowych panelowych jest na rynku znakomity zakres rozmiarów. Możesz także kupić niższy, a zarazem grubszy, dzięki czemu zachowamy takie same parametry mocy, jak w przypadku większego powierzchniowo grzejnika. Wbrew pozorom ma to spore sens, kiedy miejsce na montaż grzejnika jest ograniczone, ze względu na umieszczenie go we wnęce.

Wybierając grzejniki z aluminium nie mamy możności wyboru grubości. Aby utrzymać odpowiednie parametry mocy, musi on po prostu składać się z określonej liczby skręconych razem członów. Niewątpliwym plusem jest jednak jego lekkość. Łatwo możemy te grzejniki odczepić i przenieść w razie remontu.

Wybierając grzejniki, najlepiej wziąć pod uwagę projekt całej naszej instalacji. Projekt wyznacza popyt budynku na energię cieplną. Najczęściej taki projekt uwzględnia też rodzaj przewidywanych grzejników. Jeśli natomiast nie posiadasz projektu instalacji, popytaj się specjalistów, którzy robią takie instalacje.

Więcej informacji na temat doboru grzejników możesz zdobyć w hurtowni Hydraulicznej

Inserw –Autoryzowany Partner Handlowy Buderus
ul. Wyzwolenia 62
20-368 Lublin