Cięcie stali laserem

W dzisiejszych czasach każdy może kupić wycinarkę laserową. To sprawia, że cięcie metalu jest łatwiejsze niż kiedykolwiek, ale też bardziej dostępne niż jakakolwiek inna metoda cięcia dostępna dziś dla metalowców. Ale to nie znaczy, że jest to łatwe! Co zrobić, jeśli nigdy wcześniej nie korzystałeś z lasera? A jeśli cena wydaje się zbyt wysoka jak na coś, co może być użyte tylko raz lub dwa razy? Jak w ogóle zacząć, nie mówiąc już o zakończeniu pracy z ograniczonym czasem i budżetem? Ten artykuł odpowie na wszystkie te pytania i nie tylko, abyś mógł zacząć używać lasera tak szybko, jak to możliwe. Zacznijmy.

Co to jest wycinarka laserowa?

Wycinarka laserowa to urządzenie, które wykorzystuje wiązkę laserową do cięcia materiału. Jest to ten sam proces używany przez laser bezpieczeństwa na maszynie do produkcji znaków, ale tutaj wiązka jest skupiona w dół do małego rozmiaru do cięcia. Ten artykuł dotyczy używania lasera jako części warsztatu obróbki metali. Używanie lasera do innych zadań związanych z cięciem jest możliwe, ale wycinarki laserowe są przeznaczone do metalu.

Jak używać wycinarki laserowej

Wycinarki laserowe występują we wszystkich kształtach i rozmiarach, od urządzeń stacjonarnych do przemysłowych, wieloosiowych maszyn. Proces jest taki sam bez względu na to, jaki typ wycinarki laserowej zdecydujesz się kupić. Zanim zaczniesz ciąć, będziesz musiał trochę zaplanować, aby upewnić się, że nie zabraknie Ci materiałów lub nie stracisz czasu.

  • Najpierw zdecyduj, co chcesz ciąć. Może to być wszystko, od papieru po metal (i wszystko pomiędzy!).
  • Gdy już wiesz, co będziesz ciąć, musisz znać rozmiar kawałków. To pomoże Ci obliczyć, ile materiału musisz wyciąć. Będziesz musiał również znać rozmiar materiału, który tniesz.
  • Trzecią potrzebną informacją jest materiał, który będziesz ciął. Większość wycinarek laserowych nie może ciąć materiałów takich jak papier czy plastik.
  • Na koniec musisz zdecydować, kiedy będziesz ciąć. Czy tniesz wtedy, kiedy maszyna ma na to czas? Czy jest coś, co wymaga Twojej uwagi?

Naucz się podstaw cięcia z arkuszem ćwiczeniowym

Dobrym pomysłem jest nauczenie się podstaw cięcia metalu za pomocą arkusza ćwiczeniowego. Możesz go użyć do przetestowania i skalibrowania swojej maszyny oraz lepszego zrozumienia procesu. Jeżeli uda Ci się wyciąć arkusz ćwiczeniowy i zrozumiesz proces, będziesz znacznie lepiej przygotowany do realizacji bardziej skomplikowanych projektów.

Powyższy arkusz ćwiczeniowy to ten sam arkusz, którego używamy w naszych warsztatach. Na tym arkuszu nakreśliliśmy podstawowy zarys drzwi samochodowych i zaznaczyliśmy, co należy wyciąć. Prawdopodobnie okaże się, że Twój laser ma nieco inne funkcje niż ten, więc nie przejmuj się, jeśli nie podążasz dokładnie za tym, co robimy.

Cięcie laserem – co warto wiedzieć?

Kiedy zaczniesz ciąć za pomocą lasera, będziesz chciał lepiej zrozumieć podstawy. Oto kilka rzeczy, które będziesz chciał wiedzieć.

  • Jak działa maszyna? W jaki sposób materiał jest przeciągany przez stół do cięcia?
  • Jaki rozmiar i kształt materiału można ciąć?
  • Jak utrzymać płaską powierzchnię materiału podczas cięcia?
  • Jak bezpiecznie ciąć materiał za pomocą lasera?
  • Co zrobić, gdy podczas cięcia coś pójdzie nie tak?
  • Gdzie można uzyskać więcej informacji?

Jakie materiały można ciąć laserem?

Lasery mogą ciąć ogromny zakres materiałów. Mogą ciąć metal (w tym stal!), drewno, plastik, papier, kartę, karton i wiele innych. Mogą nawet ciąć szablony i płytki. Większość wycinarek laserowych powie Ci, jakie materiały mogą być cięte, a niektóre będą miały nawet listę materiałów, których nie można ciąć. Ogólnie zalecamy cięcie tylko materiałów, które są wykonane ze stabilnej podstawy, jak miedź, stal, aluminium, stopy stali, stal nierdzewna i żeliwo. Stopy takie jak stal nierdzewna i Inconel są bardziej podatne na topienie w przypadku cięcia laserem. Więcej informacji na temat obróbki metali znajdziesz na stronie firmy Kelmet.

Kilka słów podsumowania

Dzisiaj każdy może kupić wycinarkę laserową. To sprawia, że cięcie metalu jest łatwiejsze niż kiedykolwiek, ale także bardziej dostępne niż jakakolwiek inna metoda cięcia dostępna obecnie dla metalowców. Jeśli nigdy wcześniej nie używałeś lasera, ten artykuł pozwoli Ci zacząć. Te maszyny są wystarczająco potężne, aby przeciąć prawie wszystko, ale są również całkiem bezpieczne w użyciu. Kiedy wiesz jak używać lasera, możesz przeciąć prawie wszystko.

Należy pamiętać, że ten sprzęt jest jak każde inne elektronarzędzie i musi być używany bezpiecznie. Jeśli masz pytania na temat tego, jak używać wycinarki laserowej lub jak zapewnić bezpieczeństwo ludziom wokół maszyny, sprawdź instrukcję bezpieczeństwa producenta.