Jak pielęgnować dywan z wełny?

Dywany wytworzone z wełny to zgodne z naturą, solidne i zdrowe rozwiązania na wiele lat. Mnóstwo ludzi nie potrafi wyobrazić sobie innego dywanu w domu niż taki wykonany z naturalnej przędzy. W wielu mieszkaniach dywany wełniane stanowią cenną pamiątkę rodzinną i są przechowywane przez kilka pokoleń. Po to by dywan wełniany był niezmieniony przez lata wymaga wielkiej dbałości z naszej strony. Jak pielęgnować dywan wełniany?

Przyzwyczajenia rodzinne kontra dywan wełniany

Jakie przyzwyczajenia panują w naszym domu? Jak żyje nasza rodzina? Dywan z wełny potrzebuje pielęgnacji i dbałości, ale zbyt intensywne dbanie o czystość szybko narazi dywan na zniszczenie i zużycie. Dlatego nie polecamy kładzenia dywanu w pomieszczeniu bardzo często eksploatowanym. Nie spełni roli też w domu gdzie jest pies, dlatego że jeśli posiadamy pupila intensywność brudzenia się jest zdecydowanie wyższa. Jeśli masz też również chodzić po domu w wyjściowym obuwiu, to niepotrzebnie narazisz swój dywan na nieustanny kontakt z błotem i zanieczyszczeniami. Dywan wełniany wyśmienicie spełni swoją rolę w salonie, który nie jest zbyt często eksploatowany.

 

Odkurzacz i trzepak

Odkurzanie to najszybsza forma dbania o dywan z wełny. Może się wydawać zbyt mało znacząca, jednak to nie prawda. Systematyczne odkurzanie ogromnie pomaga w zachowaniu początkowych cech dywanu. Zapobiega wtarciu się brudu w dolne partie włókna. Trzepaki postawione na każdym osiedlu mogą nam się kojarzyć z cechami poprzedniej epoki, jednak niepotrzebnie. Trzepanie dywanu to doskonały sposób na wyczyszczenie dywanu. Trzepanie ułatwia pozbycie się zanieczyszczeń, którym zwykłe odkurzanie nie da rady. Trzepanie właściwie wpływa także na runo – pomaga przywrócić fabryczny kształt. Należałoby więc od czasu do czasu przetrzepać dywan – jeżeli nie posiadamy trzepaka to możemy skorzystać z balkonu.

 

Co robić z plamami?

Największym kłopotem osób które posiadają dywan wełniany są plamy. Czasem boimy się już na samą myśl, że przyjdą do nas goście, a przecież wiadomo, przy sporej liczbie osób nietrudno o zabrudzenie dywanu. Co począć kiedy przydarzy się plama? Należy pamiętać, że w przypadku plamy na dywanie z wełny najważniejszy jest czas. Wełna zdecydowanie dynamicznie wchodzi w reakcję z plamami. Jeżeli więc podczas rodzinnej kolacji zdarzy się, że gość zaplami dywan, to nie nie możemy czekać aż goście pójdą do domu – zacznijmy działać bez chwili namysłu. Jaki jest sprawdzony sposób na plamy? Większość z nas z sukcesami od lat używa roztwór wody z octem. Zgadza się, że ocet ma nieprzyjemny i dominujący zapach, który nie każdemu odpowiada. Jednak naturalność często wygrywa z zapachem. Jeżeli jesteśmy za bardziej współczesnymi rozwiązaniami to możemy wypróbować środki z całej gamy preparatów do odplamiania dywanów. Należy jednak pamiętać o ostrożności – każdy środek jest inny.

Reasumując: najbardziej rozpowszechnionym sposobem na pielęgnacje dywanu z wełny jest systematyczna konserwacja.

Więcej praktycznych wskazówek dotyczących dywanów: