Niemowlę

Pościel niemowlęca. Jak wybrać odpowiednią dla swojego dziecka?

Według statystyk niemalże 1/3 życia zajmuje nam sen. Maluchy śpią prawie cały czas, z wiekiem śpią coraz mniej. Jednak warto wiedzieć, że nie tylko czas snu ma wpływ na nasz odpoczynek i samopoczucie. Bardzo ważne jest jakie łóżeczko i pościel zapewnimy naszemu dziecku.

Wybieramy pościel dla niemowlaka

Najpierw skupmy się na rozmiarze kołdry i poduszki. Dla dziecka od urodzenia do około piątego roku życia wystarczy kołdra 100×135 cm i poduszka 40×60 cm.

Materiał na pościel

Najlepszym materiałem na pościel dla dzieci jest bawełna. Ma bardzo dużo zalet, takich jak: podatność na wchłanianie wilgoci, duża odporność na rozciąganie, nie uczula, nie elektryzuje się i dobrze przewodzi ciepło. Do wad musimy dodać: gniecenie się, ewentualną kurczliwość.

Rodzice zazwyczaj wybierają pościel dla swojej pociechy z bawełny. Na wybór wpływa to, że bawełna jest włóknem naturalnym, co zapewnia to, że ciało dziecka dobrze oddycha. Dodatkowo bawełna jest tkaniną o miękkiej strukturze.

Pościel dziecięca
Pościel dziecięca, źródło: Bello24

Dziecięce poszwy i poszewki zazwyczaj są zamykane na zakładkę lub zamek. Zamki są o wiele wygodniejsze i nie powodują dostawania się kurzu do pościeli.

Obecnie na rynku jest bardzo duży wybór pościeli: pościel niemowlęca dla chłopca, pościel niemowlęca dla dziewczynek. Wybór kolorów i wzorów jest ogromna.

Na jakie wypełnienie się zdecydować?

Do wyboru mamy kilka różnych wypełnień: pościel wełniana, która bardzo dobrze utrzymuje ciepło i ma dobrą wentylację. Jest idealnym wyborem dla alergików. Pościel puchowa lub z pierzem zaliczamy do naturalnych, jednak może powodować reakcje uczuleniowe. Ostatni rodzaj to pościel antyalergiczna, która ma w sobie granulat styropianowy. Do jej właściwości zaliczamy: dobre ogrzewanie, antyalergiczna i miękka w dotyku.

Certyfikaty

Rzeczy dla dzieci muszą być przede wszystkim bezpieczne. W Polsce najczęściej możemy się spotkać z dwoma certyfikatami: „Oeko-Tex Standard”, rzeczy z tym certyfikatem nie mają w składzie substancji rakotwórczych, pestycydów, formaldehydów, barwników azotowych oraz metali ciężkich. Drugi certyfikat, na który zwrócić uwagę to „Bezpieczny dla dziecka”, który oznacza, że dana rzecz nie ma w składzie szkodliwych substancji, zapewnia bezpieczne użytkowanie i gwarantuje komfort dziecku.